close
تبلیغات در اینترنت
مفاهیم قرآن کریم
تبلیغات
آخرين ارسال هاي تالار گفتمان
کمی طاقت داشته باشید...
عنوان پاسخ بازدید توسط
0 345 admin
0 216 admin
0 206 admin
0 247 seyyed315
0 195 admin
0 180 admin
0 195 admin
0 199 admin
0 183 admin
0 190 admin
توکل در قرآن
دسته بندی : مفاهیم ,
  • بازدید : (336)

توکل بر خدا

 

قرآن کریم در برخی از روایات می فرماید : هر کس بر خداوند توکل کند ، خداوند او را کفایت می کند. « و من یتوکل علی الله فهو حسبه » (طلاق / 3 ) در آیه ی دیگر نمونه اش را پیامبر و یاران او معرفی می کند که در جنگ« حمرا الاسد » که بعد از جنگ احد بود به خدا توکل کردند و خداوند آنان را کفایت کرد؛ « قالو حسبنا الله و نعم الوکیل »    ( آل عمران / 173 )

 


برچسب ها : ,,,,
آَشنایی با سوره ی کافرون
دسته بندی : مفاهیم ,
  • بازدید : (315)

کافرون یعنی کافر ها و این سوره یکی از سوره های مکی است .

در این سوره خداوند به پیامبر خویش دستور می دهد که سازش ناپذیری و بیزاری خود را از آیین بت پرستی اعلام کند و به کفار نیز خبر دهد که از اصرار آنان بر کفر و نپیذرفتن دین اسلام ، آگاه است.

ترجمه ی آیات این چنین است :

 (( بگو ای کافران ، آنچه را که شما می پرستید ،هرگز نمی پرستم، و آنچه را که من می پرستم هرگز شما نمی پرستید ، و من هرگز پرستنده ی معبودان شما نیستم ، و شما هرگز پرسندگان معبود من نیستید. دین شما برای خودتان و دین من برای خودم. ))

 

 

نزول این سوره به دنبال جریانی بود که برای پیامبر اکرم پیش آمد. آن ماجرا چنین است :

باطل شمردن بت ها و خدایان ساختگی مشرکین توسط حضرت رسول ، بر آنان بسیار سخت بود. از این رو برای آنکه آن حضرت با بت های آنان کاری نداشته باشد، روزی بزرگان قریش نزد ایشان آمدند و گفتند (به صورت پیشنهاد) : ((برای آنکه دشمنی از میان برداشته شود، ما قبول می کنیم که خدای تو را بپرستیم و تو هم قبول کن که خدایان ما را بپرستی. بالاخره یا خدای تو حق است یا خدایان ما. اگر خدایان ما حق بود، سر تو بی کلاه نمانده و اگر خدای تو حض باشد ، ما از پرستش او بهره مند می شویم. !!!! ))

لیکن از آنجا که توحید و یکتاپرستی با پرستش خدایان باطل و ساختگی سازگاری ندارد ، این سوره در جواب آنان نازل شد ، و آنها را کاملا از سازش بین اسلام و کفر مأیوس ساخت.